słownik pojęć fotograficznych

Słownik pojęć fotograficznych

Fotografia - sztuka czy nauka ścisła? Z całą pewnością fotografowanie to jedna z najbardziej kreatywnych form spędzania czasu. Mimo swojego artystycznego charakteru jest ona naszpikowana masą zależności, wręcz matematycznych prawideł. Dla osoby początkującej może wydawać się to bardzo skomplikowane. Jednak w rzeczywistości zrozumienie wszystkich definicji i zależności nie jest wielkim wyczynem. Słownik pojęć fotograficznych Przygotowałem […]

Fotografia - sztuka czy nauka ścisła?

Z całą pewnością fotografowanie to jedna z najbardziej kreatywnych form spędzania czasu. Mimo swojego artystycznego charakteru jest ona naszpikowana masą zależności, wręcz matematycznych prawideł. Dla osoby początkującej może wydawać się to bardzo skomplikowane. Jednak w rzeczywistości zrozumienie wszystkich definicji i zależności nie jest wielkim wyczynem.

Słownik pojęć fotograficznych

Przygotowałem zestawienie najważniejszych pojęć fotograficznych. W krótki sposób wyjaśnię Wam co oznaczają poszczególne hasła.

Aparat fotograficzny: Urządzenie służące do rejestrowania obrazów poprzez ogniskowanie światła na powierzchni światłoczułej, takiej jak film fotograficzny lub matryca cyfrowa.

Ogniskowa: Odległość między soczewką lub układem soczewek aparatu a płaszczyzną, na której formuje się ostre zdjęcie.

Przysłona: Regulowana otwór w obiektywie, kontrolujący ilość padającego światła na matrycę lub film, wpływając na głębię ostrości i ekspozycję.

Ostrość: Stopień klarowności i wyraźności obrazu na fotografii.

Głębia ostrości: Zakres odległości, na którym obiekty znajdujące się przed lub za punktem ostrości wydają się być również ostre na zdjęciu.

Ekspozycja: Mierzenie i kontrola ilości światła, które pada na matrycę lub film, decydująca o jasności i kontrastach na fotografii.

ISO: Miara czułości matrycy lub filmu na światło. Im wyższa wartość ISO, tym większa czułość na światło, ale może to prowadzić do zwiększonego szumu.

Bilans bieli: Ustawienie aparatu w celu dostosowania kolorów zdjęcia do białego punktu referencyjnego, zapewniającego prawidłowe oddanie kolorów w różnych warunkach oświetleniowych.

Histogram: Wykres prezentujący rozkład jasności pikseli na zdjęciu, pomagający ocenić ekspozycję.

RAW: Format zapisu danych cyfrowych, przechowujący surowe dane z matrycy aparatu bez kompresji i obróbki, dający większe możliwości edycji.

Synchronizacja błysku: Synchronizacja momentu wyzwalania błysku z otwarciem migawki aparatu, aby zapewnić odpowiednie naświetlenie obiektu.

Migawka: Mechanizm regulujący czas, przez który otwarta jest matryca lub film na światło.

Kadrowanie: Wybór fragmentu obrazu, który zostanie uwieczniony na zdjęciu.

Kompozycja: Ustawienie elementów obrazu w taki sposób, aby tworzyły harmonijny i interesujący układ.

Schemat kolorów: Kombinacja kolorów widocznych na zdjęciu, wpływająca na nastrojowość i wrażenia estetyczne.

Perspektywa: Efekt trójwymiarowości i głębi na zdjęciu, zależny od odległości między obiektem a aparatem.

Szum: Małe zakłócenia lub ziarna na zdjęciu, wynikające z nieidealnych warunków oświetleniowych lub wysokiej czułości ISO.

Trójnóg (statyw fotograficzny): Urządzenie służące do stabilizacji aparatu, co umożliwia dłuższe czasy naświetlania bez rozmycia.

Sztuczne światło: Źródła światła kontrolowane lub tworzone przez fotografa, np. lampy studyjne.

Naturalne światło: Światło pochodzące z naturalnych źródeł, takich jak słońce czy światło księżyca.

2024 © KadremPisane.pl
MocneStrony.pro - Aleks Jovicić
cross