Fotografia portretowa Kotlina Kłodzka

Kobiecy portret w plenerze

Kobiecy portret w plenerze w Kotlinie Kłodzkiej. Góra Parkowa w Bystrzycy Kłodzkiej okazała się idealnym plenerem na sesję portretową.

Kobiecy portret w plenerze

Kobiecy portret w plenerze wśród kwiatów - połączenie idealne?

Kobiecy portret w plenerze

Wiosną wszystko budzi się do życia, parki stają się kolorowe, a łąki kwitną bujnym kwieciem. Jest to idealny czas na kobiecy portret w plenerze. Była to też idealna okazja dla moich kursantów, by podejrzeć fotografa podczas wykonywania takiej sesji.
Typ sesji
Sesja plenerowa
Gdzie?
Bystrzyca Kłodzka
Kiedy?
Maj 2024
Optyka
Samyang 35-150mm F2-2.8

Kobiecy portret w plenerze tematem zajęć fotograficznych

Od marca 2024 spotykam się z grupą pasjonatów, których uczę fotografii. Wspólnie zagłębiamy się w aspekty teoretyczne oraz dużo fotografujemy. Tym razem postanowiłem zaprosić uroczą Zosię, aby nam pozowała. Chciałem bowiem pokazać mojej grupie jak pracuję podczas sesji plenerowej z modelką.

Sesja plenerowa w Kotlinie Kłodzkiej

Za plener do sesji posłużyło nam bardzo urokliwe miejsce w Bystrzycy Kłodzkiej. Była to Góra Parkowa. Jak sama nazwa wskazuje - jest tam piękny park, zaś miejsce znajduje się w wysokim punkcie. Bardzo lubię wykonywać tam sesje portretowe z racji uniwersalności tej lokalizacji. Oprócz typowo parkowej scenerii mamy tam łąkę, pola, góry w tle oraz widok na panoramę miasta. Jest z czego wybierać!

Sesja plenerowa Bystrzyca Kłodzka

Gustowna rockowa stylizacja, oraz sielski górski krajobraz - lubię takie kontrasty!

Kobiecy portret w plenerze - tło i przed plan kluczowe

Należę do tej grupy fotografów, którzy twierdzą, iż to tło mocno stanowi o sile portretu. Z tego względu przywiązuję ogromną wagę do scenerii. Kobiecy portret w plenerze powinien zawierać kwiatowy akcent! Z tego względu sesję rozpocząłem od zdjęć na łące pełnej kwiatów. Zawsze, gdy decyduję się na taki plener staram się zadbać nie tylko o tło, ale także o wstęp.

Owym "wstępem" jest nieostry, rozmyty obszar tuż przed modelką. Za sprawą takiego rozmycia tworzymy sobie harmonijne intro do zdjęcia. Wzrok widza gładko przechodzi od aksamitnej nieostrości aż do tematu fotografii.

sesja kobieca na łące

Mój styl fotografii w dużej mierze wynika z faktu, iż zaczynałem jako fotograf krajobrazu. Zawsze dążę do tego, by każdy element fotografii odgrywał swoją rolę

Nie bój się eksperymentować!

Ważnym jest to, by fotografia nie przestawała być dobrą zabawą. Często lubię wprowadzać atmosferę żartów na sesji, by nie powiedzieć wprost, że lubię robić sobie jaja. Pozwala to rozluźnić atmosferę i otworzyć umysł na różne ciekawe pomysły. Podczas tej sesji taką koncepcją było zestawienie drzewa z kwiatami. Mamy tutaj kilka kontrastów. Siła drzew i delikatność kwiatów, ciemny kolor pnia i białe płatki, ostrość i rozmycie. Za sprawą perspektywy celowo zaburzyłem równowagę, gdyż kwiaty były większe niż drzewo.

portret kobiecy w plenerze

Kobiecy portret musi być... kobiecy!

Warto, by kobiecy portret w plenerze był sesją zróżnicowaną. Dlatego też oprócz zdjęć złożonych z wielowarstwową kompozycją warto również wykonać kilka kadrów, które będą pokazywały urok, piękno i kobiecość naszej modelki. Wykonałem kilka zdjęć, gdzie skupiłem się na twarzy Zosi, jej oczach i włosach. Był to typowy portret, gdzie cała uwaga widza skupia się wyłącznie na twarzy modela.

kobiecy portret plener

Na tym zdjęciu można spojrzeć Zosi głęboko w oczy

Siła detali w kobiecym portrecie

W pewnym momencie nasza modelka zmieniła stylizację. Była to zwiewna biała sukienka. Poprosiłem ją o jedną małą modyfikację, która nadała temu portretowi jeszcze więcej delikatności i kobiecości. Schowanie ramiączka od biustonosza okazało się bardzo trafnym posunięciem. Gołe ramiona, nie zakłócone żadnymi detalami. Mała zmiana, duży efekt!

sesja w plenerze w bystrzycy kłodzkiej

Jakim obiektywem wykonałem kobiecy portret w plenerze?

Właśnie, "jakim", a nie "jakimi" obiektywami wykonałem ten kobiecy portret w plenerze? Na ogół lubię żonglować moimi ukochanymi szkłami marki ZEISS. Tym razem zabrałem ze sobą jeden obiektyw i nie był to instrument z niemieckim rodowodem. Była to rakieta z Korei - na szczęście południowej. Był to Samyang 35-150mm F2-2.8. Wykorzystywałem go w zakresie ogniskowych 60-150. Jednak uderzająca większość kadrów to ogniskowa 150mm. Uwielbiam długie obiektywy! Czym Samyang był dobrą alternatywą dla Zeissa? Myślę, że wywiązał się z zadania. Mimo wszystko mógłbym tę sesję wykonać moim niezawodnym Batisem 1.8/85 i też byłoby pięknie, a może nawet bardziej żywo.

Kobiecy portret w plenerze mimo wszystko jest zadaniem wymagającym. Przede wszystkim należy odpowiednio przedstawić w kadrze modelkę. Kobiety patrzą na zdjęcia wnikliwie. Na własne w szczególności. Należy mieć oko na detale takie jak włosy na twarzy, zmarszczone ubrania...itp.

Dziękuję Zosiu!

Przede wszystkim chcę Ci podziękować za udział w zajęciach i cierpliwość. Oprócz "normalnego" robienia zdjęć na bieżąco omawiałem wszystkie zagadnienia. Wymagało to często od modelki trwania w jednej pozycji na czas mojego komentarza. Na szczęście pracowaliśmy z osobą, która ma pewne doświadczenie, ogromny entuzjazm i ogrom pozytywnej energii.

Kobiecy portret w plenerze - galeria

portret nastolatki
kobieta na sesji zdjęciowej
fotografowanie kobiet na łące
sesja kobieca na schodach
sesja kobiety we wrocławiu

fotografia kobiet wrocław
Kobiecy portret w plenerze
Fotografia portretowa Kotlina Kłodzka

Zobacz również: Kobieca sesja plenerowa

2024 © KadremPisane.pl
MocneStrony.pro - Aleks Jovicić
cross