Jak się ubrać na sesję zdjęciową - fotograf Wrocław

Jak się ubrać na sesję zdjęciową?

Jak się ubrać na sesję zdjęciową? To pytanie słyszę niemal zawsze, gdy umawiam się z klientem.

Ubiór na sesję zdjęciową w plenerze

Jak się ubrać na sesję zdjęciową? To pytanie słyszę niemal zawsze, gdy umawiam się z klientem. Rzecz jasna omawiam tę kwestię dość szczegółowo. Jeśli ubiór na sesję zdjęciową jest czymś, co Cię interesuje - zapraszam do lektury.

Sesja zdjęciowa jak dyskoteka?

Bardzo często poświęcam obszerną część rozmowy z klientem na omówienie stylizacji. Zdarzyło mi się kiedyś, iż pewna pani dotarła na sesję plenerową w dresach marki inspirowanej pewną rasą psów. Byłem dość zły, lecz nie dałem po sobie tego poznać. Sytuacja początkowo mnie zdeprymowała, choć w ostatecznym rozrachunku stanąłem na wysokości zadania. I choć pieniądze zarobiłem, niesmak pozostał. Każda sesja zdjęciowa to dla mnie też wyzwanie artystyczne, okazja do zaspokojenia potrzeby samorealizacji. Niestety o wielkim artyźmie mowy nie było. Portfolio i facebooka tymi zdjęciami też nie nakarmiłem.

Są jednak małe wyjątki...

Od tej pory jestem niczym selekcjoner na bramce dyskoteki. W stroju sportowym nie obsługujemy!

Oczywiście, że są wyjątki. Różnego rodzaju sesje tematyczne rządzą się swoimi prawami. Jeśli fotografuję kobietę, której pasją są różnorakie aktywności fizyczne czy bieganie. Kiedyś wykonałem sesję mojemu szwagrowi, który trenuje parkour. Takie przypadki rządzą się swoimi prawami. Jednak z całą pewnością sesja narzeczeńska czy też kobiecy portret w parku to nie okazje na strój sportowy.

Ubiór na sesję zdjęciową w parku

Paulina jest aktorką, lecz uwielbia aktywność fizyczną, w tym bieganie. Z tego powodu część naszej sesji miała sportowy charakter

Jak się ubrać na sesję zdjęciową

Łukasz jako trener parkour musi dbać o to, by jego ubrania i obuwie pozwoliły mu zachować swobodę ruchów w każdej sytuacji

Jak się ubrać na sesję zdjęciową? Wygodnie!

Jak się ubrać na sesję zdjęciową? Odpowiedź na pytanie o ubiór na sesję zdjęciową nigdy nie jest jednoznaczna. Często wizja fotografa może odbiegać od preferencji klienta. Nie każdy mężczyzna czuje się dobrze w marynarce. Niektóre kobiety za nic w świecie nie założą sukienki. Na spotkanie z fotografem ubierz się wygodnie, lecz schludnie i w miarę elegancko.

Dlaczego wygoda ma aż tak duże znaczenie. Z racji samopoczucia modela. Dla wielu ludzi sama sesja zdjęciowa bywa stresująca. Dodajmy do tego ubranie, które jest niewygodne lub krępuje modela... Wówczas wszystko wychodzi na twarzy. W fotografii, portretowej zwłaszcza, najważniejsze są emocje. Istotny z całą pewnością jest także korzystny wygląd modela. Ciężko zaprezentować najlepszą wersję siebie, gdy coś nas uwiera - fizycznie lub mentalnie.

Czego nie ubierać na sesję zdjęciową?

Z całą pewnością wiele zależy od okoliczności, lecz bez względu na nie kilka cech ubioru jest mocno niepożądana. Unikamy przede wszystkim logotypów marek, nadruków, napisów, znacznych jaskrawości, niedopasowanych kolorów. Nie mówiąc już o ekstremalnie pogniecionych, ubrudzonych czy mocno znoszonych ubraniach.

Napisy odwracają uwagę!

Ludzki mózg jest bardzo ciekawie skonstruowany. Otóż interesują go treści, które może jakoś zinterpretować. Nie brakuje ludzi, którym nie przeszkadza odgłos kosiarki, gdy chcą spać, ale głosy zza ściany już tak. Dlaczego? Nasz umysł chce "podsłuchać" te informacje. Podobnie jest z napisami. Nasze oko z automatu skupi się na napisie i go przeczytamy. Mocno zaburzy to odbiór zdjęcia. Fotografia jest jak rzeźba. Ma zostać widoczne tylko to, co jest istotne. Rzeźbiarz znajduje wielki kamień i pozbywa się z niego wszystkiego oprócz tego, co ma rzeźba przedstawiać. Podobnie jest z fotografem.

Nie jesteś słupem reklamowym!

Uważaj na nadruki czy logotypy. Wyobraź sobie koncert rockowy. Na scenę wychodzi wokalista Pidżamy Porno w koszulce Jefferson Airplane. Od razu rejestrujesz fakt, iż jeden z Twoich ulubionych muzyków także wielbi legendę amerykańskiego rocka, gdyż jego t-shirt zdobi wielkie logo tej kapeli. A czy zauważyłeś jakie ma okulary lub inny detal budujący wizerunek? Mi od razu w oko wpadła koszulka.

Podobnie rzecz ma się z bardzo wyraźnymi wzorami. Oczywiście koszulka w kwiaty czy męska koszula w drobne kropki to super pomysł. Jednak bluzka, na której jest gigantyczny kwiatek albo postać UFO stanowczo i skutecznie zaburzy odbiór zdjęcia.

Tylko nie postacie z bajek...

Twoje dziecko kocha Psi Patrol? Też miałem swoje ulubione bajki. Najgorszą rzeczą będzie ubranie pociechy w odzież z postaciami z bajek lub innymi nawiązaniami. Po pierwsze - po raz kolejny - odwrócisz uwagę od głównego tematu zdjęcia. Po drugie - kolory takich ubrań są bardzo zróżnicowane i często jaskrawe. Unikajmy tego jak ognia.

Ubiór na sesję zdjęciową - zadbaj o kolory

Kolor jest w fotografii czymś absolutnie fundamentalnym. To za jego pomocą często możemy nadawać określony klimat zdjęciu. To dzięki barwom możemy pewne rzeczy akcentować lub tłumić. Dlatego też barwy są szalenie ważne. Muszą być odpowiednio stonowane i spójne ze sobą. Największe znaczenie kolory odgrywają w sytuacji, gdy na sesji pojawia się więcej niż jeden model. Przykładem może być chociażby fotografia rodzinna.

Ubiór na sesję rodzinną

Ta rodzina jest jak jedna, zgrana drużyna. Elegancja i spójność aż biją z tego kadru

Jak się ubrać na sesję rodzinną

Inna koncepcja zakłada nieco bardziej różnorodny, lecz bardzo dopełniający się ubiór

Koło kolorów pomoże Ci ubrać się na sesję zdjęciową

Koło kolorów, znane również jako koło barw, to narzędzie stosowane w designie i sztuce, które pomaga zrozumieć, jak kolory współgrają ze sobą i jakie kombinacje kolorów są estetycznie przyjemne dla oka. Koło kolorów jest zazwyczaj podzielone na 12 podstawowych kolorów, które można podzielić na trzy główne kategorie.

Koło kolorów - sesje zdjęciowe

Podstawowe sposoby dobierania kolorów. Poniżej dokładniej omawiam jak dobierać kolory i jakie są ich rodzaje. Zdjęcie pochodzi ze strony Wix.com

Jaki ubiór na sesję zdjęciową - zestawy kolorów

Dobrze dobrana kombinacja kolorów ubrań dla sesji zdjęciowej zależy od wielu czynników, w tym preferencji, lokalizacji i celu sesji. Oto kilka przykładów kombinacji kolorów, które mogą działać dobrze wyglądać na niemal każdym zdjęciu.

Klasycznie i elegancko

 • Biały i granatowy
 • Czerwony i czarny
 • Beżowy i niebieski
 • Czarny i szary

Delikatność i romantyzm

 • Pastelowe kolory, takie jak różowy, miętowy, i liliowy
 • Biały i jasny beż

Rustykalnie i naturalnie

 • Brązy, beże i zielenie
 • Ziemia i odcienie natury, np. brązy, zielenie i odcienie kamienia

Wiosenna świeżość

 • Jasne kolory, takie jak różowy, niebieski i żółty
 • Białe i pastelowe odcienie

Styl boho

 • Kolorowe wzory i printy
 • Kombinacje ciepłych odcieni, takie jak pomarańczowy, czerwony i brązowy

Monochromatyczna elegancja

Wszystkie ubrania w jednym kolorze, na przykład wszyscy w białym, czarnym lub szarym.

Ważne jest, aby pamiętać, że ostateczny wybór kolorów zależy od gustu i preferencji rodzin oraz charakteru sesji. Zawsze warto zwrócić uwagę na tło i otoczenie, w którym odbędzie się sesja, aby kolory ubrań harmonijnie komponowały się z otoczeniem i tworzyły estetyczny efekt wizualny.

Jak się ubrać na sesję zdjęciową, używając koła kolorów?

Odcienie, barwy dopełniające i barwy uzupełniające są ważnymi koncepcjami w teorii kolorów, które pomagają projektantom i artystom tworzyć harmonijne i atrakcyjne kompozycje kolorystyczne. Oto krótka charakteryzacja tych koncepcji.

Odcienie

 • Odcienie to różnice w jasności i nasyceniu koloru tego samego odcienia. Na przykład, odcienie niebieskiego obejmują jasnoniebieski, średnio-niebieski i ciemno-niebieski.
 • Stosowanie różnych odcieni tego samego koloru w jednej kompozycji może dodać głębi i zróżnicowania, tworząc ciekawą wizualnie paletę.

Barwy dopełniające

 • Barwy dopełniające to kolory, które znajdują się naprzeciwko siebie na kole barw. Dla tradycyjnego koła kolorów, barwy dopełniające to te, które znajdują się dokładnie naprzeciwko siebie. Na przykład, czerwony i zielony, niebieski i pomarańczowy, żółty i fioletowy.
 • Barwy dopełniające tworzą silny kontrast i mogą być używane, aby przyciągnąć uwagę lub podkreślić pewne elementy w kompozycji.

Barwy uzupełniające

 • Barwy uzupełniające to kolory, które znajdują się obok siebie na kole barw. Te kolory często harmonijnie współgrają ze sobą, tworząc spokojniejsze i mniej kontrastowe połączenia kolorów.
 • Przykłady barw uzupełniających to czerwony i pomarańczowy, niebieski i fioletowy, żółty i zielony.
 • Wykorzystanie barw uzupełniających może nadawać kompozycji spójność i równowagę.

W praktyce, przy tworzeniu kompozycji kolorystycznych, warto wykorzystywać różne odcienie tego samego koloru, a także eksperymentować z barwami dopełniającymi i uzupełniającymi, aby osiągnąć pożądane efekty wizualne. Kombinacje tych kolorów mogą być dostosowane do konkretnego projektu lub sesji, aby uzyskać określony nastrój lub efekt. Dobra znajomość teorii kolorów jest kluczowa dla skutecznego używania kolorów w projektowaniu i sztuce.

Ubiór na sesję zdjęciową - podsumowanie

Mam nadzieję, że po lekturze tego artykułu nie masz już najmniejszych wątpliwości jak się ubrać na sesję zdjęciową. Istotnym ułatwieniem i produktywnym narzędziem okazać się może koło kolorów, któremu poświęciłem najwięcej uwagi. Jednak to nie jedyna metoda na drodze do dobrania odpowiedniej stylizacji. Możesz także szukać inspiracji w mediach społecznościowych. Bardzo przydatny w tej kwestii okazuje się Pinterest.

Może mieć miejsce sytuacja, w której przygotujesz kilka stylizacji i to również nie będzie zły pomysł. Jednak kwestia ich użycia w dużej mierze zależna będzie od planowanej długości sesji zdjęciowej. Jeśli chcesz zamówić sesję zdjęciową u mnie, możesz wcześniej podesłać zdjęcia ubrań lub zdjęcia siebie w tych stylizacjach. Razem na pewno coś wymyślimy!

2024 © KadremPisane.pl
MocneStrony.pro - Aleks Jovicić
cross